Czyszczenie wtryskiwaczy

Istnieje kilka objawów, które wskazują kierowcy o konieczności czyszczenia wtryskiwaczy. Podstawowymi są problemy z rozruchem, zbyt duża ilość produkowanych spalin, zbyt duże zużycie paliwa, nierówna praca silnika na biegu jałowym oraz zdecydowany spadek jego osiągów. Co w takiej sytuacji zrobić? Najlepiej zgłosić się do specjalistycznego serwisu, bo chociaż metod usuwania zabrudzeń z wtryskiwaczy jest kilka, nie zawsze przynoszą one oczekiwany skutek.

Powszechnie stosowane metody

Według wielu kierowców sposobem na rozwiązanie problemu jest zastosowanie specjalnego dodatku do paliwa, który zakupić można w wielu miejscach. Nie jest to duża inwestycja, a sam sposób użycia jest bardzo prosty i najczęściej informuje o nim producent. Dodatki do paliw posiadają jednak kilka wad, spośród których wyróżniają się bardzo niska skuteczność, a także możliwość uszkodzenia podzespołów.

Większą skuteczność posiada tzw. czyszczenie wtryskiwaczy benzynowych i diesel na samochodzie, a więc zaaplikowanie specjalistycznego środka pod wysokim ciśnieniem – zawsze przy włączonym silniku. Chociaż metoda ta sprawdza się dużo lepiej od dodatków do paliw, to również w jej przypadku istnieje możliwość uszkodzenia wtryskiwaczy, szczególnie w przypadku użycia niewłaściwego środka.

Całkowicie odradzamy natomiast eksperymentowanie, a więc czyszczenie wtryskiwaczy Common Rail, benzynowych czy innych wtrysków diesla w warunkach domowych, bowiem jest to tylko krok od dużo większych problemów i uszkodzenia części.

Jak powinno się to robić

Najskuteczniejsze jest zawsze czyszczenie wtryskiwaczy przez specjalistów, bowiem są oni w stanie przeprowadzić profesjonalny demontaż, a następnie usunąć zabrudzenia z każdego elementu z osobna (w specjalnej myjce bezciśnieniowej). Ponadto wszystkie elementy poddawane są testom, wymieniane są niesprawne elementy, a także nie ma ryzyka uszkodzenia komponentów. Czyszczenie wtrysków diesel oraz benzynowych za pomocą specjalistycznych narzędzi jest ponadto zawsze skuteczne, a po wykonanych pracach i ponownym zamontowaniu części, każdy kierowca zauważy znaczną poprawę osiągów silnika.