EKSPLOATACJA TURBOSPRĘŻAREK

Jak jeździć, aby częsta regeneracja turbosprężarek nie była konieczna? Przede wszystkim istotna jest właściwa technika jazdy samochodem z turbodoładowaniem. Należy pamiętać o tym, aby po uruchomieniu silnika odczekać przynajmniej pół minuty aż przewody olejowe się napełnią. Dopiero po tym czasie wskazane jest zwiększenie obrotów i ruszenie z miejsca. Niezwykle ważne jest to, aby powstrzymać się od ostrego dodawania gazu w trakcie jazdy oraz gwałtownego ruszania. W trakcie jazdy, kiedy już jednostka napędowa się rozgrzeje, pożądane jest utrzymywanie średniego bądź wysokiego zakresu obrotów silnika.

Kiedy wyłączamy silnik, pompa olejowa przestaje pracować i olej przestaje być podawany do łożysk turbiny. Jednocześnie pracuje w nich jeszcze kręcący się z dużą prędkością wirnik. W tym momencie resztki oleju, który wykorzystywany jest do smarowania łożyska są mocno rozgrzewane, co z kolei prowadzi do pojawiania się zjawiska zwęglania. Wytwarzane cząstki rysują bieżnie łożysk, co doprowadza do ich szybkiego niszczenia.

W trakcie eksploatacji silnika z turbosprężarką korzystne jest kierowanie się zasadą pozostawiania silnika po pracy na około 2-3 minuty na biegu jałowym, aby skutecznie ostudzić turbosprężarkę. Przez ten czas zmniejszą się obroty turbiny, co zminimalizuje ryzyko uszkodzenia łożysk.

W przypadku niewłaściwej eksploatacji silnika konieczna będzie częsta regeneracja turbin. Serwis turbosprężarek Moto Centrum z Łodzi zaprasza do skorzystania ze swoich usług. W naszym warsztacie prowadzona jest naprawa turbosprężarek, a kierowcy otrzymują kompleksowe informacje na temat dobrych praktyk użytkowania swoich pojazdów.

Jesteś zainteresowany współpracą?

Napisz do nas!

FORMULARZ